بایدها و نبایدهای لباس کودکان

پیش از هر چیز جهت انتخاب لباس مناسب برای کودکان بایستی کاربرد آن را مد نظر داشته باشیم. پس از آن اولین نکته ای که برای خرید لباس کودکان باید به آن توجه کنیم راحتی و امنیت حرکت است. راحتی در حرکت و بازی، راحتی برای پوشیدن و درآوردن لباس، راحتی استفاده در لوازم الحاقی لباس از قبیل دکمه و زیپ بسیار مهم است. در سنین بالاتر توجه بسیار به این نکته که لباس انتخابی به راحتی توسط خود کودک پوشیده شود و مورد استفاده قرار گیرد اهمیت ویژه ای دارد.
سالم بودن لباس نکته مهم دیگری است که در سنین کوچک تر به خصوص زیر یک سال به شدت حائز اهمیت است. بدین جهت که نوزادان دارای پوستی حساس بوده و انتخاب لباسهایی با پارچه هایی از پنبه ضد حساسیت ضروری است.
این پارچه ها قابلیت شستشوی آسانی دارند و به لحاظ ویژگیهای ساختاری، به پوست بدن کودک آسیبی نمی رسانند.
توصیه می شود در سنین بالاتر از این جنس لباس حتما به عنوان زیرپوش استفاده شود تا پرزهای احتمالی لباس ها بدن را اذیت نکند. اینگونه، دکمه ها و موارد این چنینی در لباس برای کودک به خصوص هنگام خواب آزار دهنده نخواهد بود. در این سنین بهتر است از پارچه هایی که دارای پلی استر هستند، کمتر استفاده شود.

لباس کودکان به دلیل پوشیده شدن بسیار، به سرعت و زیاد دچار آلودگی های مختلف می شود بنابراین احتیاج به شستشوی فراوان دارد. این امر انتخاب جنس با کیفیت را برای لباس به امری خطیر تبدیل می کند. به عبارت دیگر لباس کودکان باید از جنسی باشد که پس از شستشوی فراوان کهنه و رنگ پریده و خراب نشود. دکمه ها و زیپ ها باید کیفیتی مقبول داشته باشند و با حرکت کودکان خود به خود باز نشود و حالت اصلی لباس را کاملا حفظ کنند.
مورد بعدی که برای همه ما چه بزرگ و چه کوچک در لباس از اهمیت ویژه ای برخوردار است رنگ است. رنگ در زندگی افراد به عنوان یکی از محرکهای مهم زندگی به شمار می رود. اما رنگ در زندگی کودکان اهمیت ویژه ای دارد. آن چنان که به ساخت دنیایی زیباتر که بر روحیات آنها تأثیرگذار است کمک می کند. کودکان در محیطی با رنگهای اصلی مثل آبی و قرمز و زرد هیجانات بیشتری دارند. همانطور که به عنوان نمونه رنگهایی مثل آبی روشن و سبز روشن باعث آرامش کودکان می شود.
رنگ لباس نوزادان تا یک سالگی بهتر است روشن و شاد باشد تا علاوه بر نشان دادن بهتر آلودگی، روحیه کودکان را به فعالیت ترغیب کند. به مرور تا دو سالگی می توان میزان رنگها را افزایش داد و از روشنایی آن کم کرد.
از دو سالگی به بعد کودک در مرحله انتخاب است و باید در انتخاب رنگ لباسش سهیم باشد که استقلال و قدرت تصمیم گیری را تجربه کند. در مورد لباس بازی کودکان نیز می توان از رنگهای تیره استفاده کرد تا صدمه و لکه های متعدد، لباس را به سرعت خراب نکرده و از بین نبرد. در همین راستا می توان از رنگهای ملایم تر و روشن و زیبا برای خواب و خانه استفاده کرد. نکته حائز اهمیت در انتخاب رنگ برای کودکان این است که برای کودکان بیش فعال تا حد ممکن نباید از رنگهای هیجانی گرم مانند قرمز و نارنجی استفاده کرد و باید رنگهای سرد مثل آبی و سبز که به کنترل هیجانات کمک می کند را جایگزین کرد.
در نهایت به طور کلی بهتر است در سنین بالای دو سال لباس کودکان را به دو دسته بازی و منزل تقسیم کرد تا انتخاب لباس براساس فرم، جنس، رنگ و … راحت تر و مناسب تر انجام شود.

Originally posted 2018-11-28 15:24:45.