رشد کودک

۱. به اشتها داشتن یا نداشتنِ کودکتان توجه کنید

اگر کودک گرسنه نیست،‌ او را وادار به خوردن نکنیداو را وادار به خوردن نکنید. هرگز کودک را مجبور نکنید که یک غذای خاص را بخورد یا محتویات بشقابِ غذایش را تمام کند، زیرا این کارها باعث ایجاد درگیری موقع صرف غذا می‌شود. علاوه بر آن ممکن است کودک موقع غذا خوردن احساس نگرانی و کسالت کرده و نتواند به اندازه‌ای که باید بخورد. برای تغذیه کودک شما باید ابتدا مقدار کمی غذا به کودک داده و اجازه دهید تا خودش در صورتِ نیاز، مقدار بیشتری تقاضا کند.

۲. یک برنامه‌ی منظم برای تغذیه‌ کودک داشته باشید

هر روز در ساعت‌های مشخصی به کودک غذا بدهید. می‌توانید مقداری شیر یا آب‌میوه‌ی طبیعی یا آب همراهِ غذا به او بدهید، اما نگذارید کودک با آب‌میوه یا شیر یا اسنک سیر شود، زیرا اشتهای او برای غذای اصلی کم می‌شود.

۳. در مورد غذاهای جدید صبور باشید

بچه‌های کوچک اغلب غذای جدید را بو می‌کنند یا آن را لمس می‌کنند یا ممکن است گاز کوچکی به غذا بزنند و آن را از دهانشان بیرون بیاندازند. کودک شما باید بارها غذای جدید را ببیند تا بتواند آن را بپذیرد و از آن بخورد. بهتر است با تعریف کردن از شکل، رنگ، مزه یا محتویات غذا، کودک را به خوردن تشویق کنید. برای تغذیه کودک خود غذای جدید را در کنار غذاهای دلخواه او سرو کنید.

۴. غذا خوردن را به سرگرمی تبدیل کنید

بهترین راه تغذیه کودک این است که کلم بروکلی یا سایر سبزیجاتی که اشکال جالبی دارند را همراه با سس به کودک بدهید. می‌توانید غذا را به شکل‌های مختلف برش دهید یا غذای مخصوص صبحانه را موقع شام به کودک بدهید تا تنوعی ایجاد کرده باشید. همچنین می‌توانید از غذاهای رنگی استفاده کنید.

۵. برای تغذیه‌ کودک از خود او کمک بخواهید

موقع خریدِ مواد غذایی از کودک بخواهید تا در انتخاب میوه‌ها، سبزیجات و سایر خوراکی‌های مفید به شما کمک کند. چیزهایی را که برای او مناسب نیست، نخرید. در خانه از او بخواهید در شستنِ سبزیجات، درست کردن خمیر یا چیدنِ‌ میز به شما کمک کند.

ZAHRA

Originally posted 2018-10-27 21:06:17.